Karakovan Hazırlanması

1.AŞAMA

Kasnaklarınızı 22 cm çapında olacak şekilde zımba veya küçük çivi ile birleştirerek içine koyacağınız arı mevcuduna uygun sayıda hazırlayın.

2.AŞAMA

Örtü bezinin kasnakları tam örtüp örtmediğini ve bu esnada kapağın kapanma durumunu kontrol edin.Kullanım kolaylığı açısından arıların üst kısmını kaplayan bir örtü bezi birde kapak kısmını tamamen kaplayan ikinci bir örtü bezi kullanmanız besleme yapma esnasında menteşeler sebebiyle oluşacak dezavantajı ortadan kaldıracaktır.

3.AŞAMA


Alt havalandırmaların açık olduğunu ve giriş deliğinin yeterli açıklıkta olup olmadığına bakın.

4.AŞAMA

Kovan kasnaklarının hepsini ilk etapta koymanıza gerek yok. Yeterli sayıda petek koymak sonraki bakımlarınızı kolaylaştırıp ve koloni gelişimini iyi yönde etkileyecektir.

5.AŞAMA

Arılar kendi kararlarını veren canlılardır ama bir parça yönlendirmek ilerideki bakımlarını kolaylaştıracaktır. Bu sebeple kasnakların üste gelecek kısımlarına bir kaç cm’lik temel petek yapıştırmanız arıya başlangıç noktası oluşturmak açısından faydalı olacaktır. Bu esnada kasnak birleşim yerlerini alt kısma getirmek düzgün petekler elde etmenize katkı sağlayacaktır. Özellikle ilk peteklerde bu kılavuzu uygularsanız dikine peteklerle karşılaşma ihtimalinden uzak kalırsınız.

6.AŞAMA

Karakovanı kurduktan sonra bir süre açmamak için karakovan arka kısmına 2 bardaklık şurup ve 1 kg kadar kek bırakın.

7.AŞAMA

Karakovanınızın kapak kulpu, uçuş tahtası ve giriş kapağının montajının yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.

Call Now ButtonBizi Hemen Arayın