Balın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

tarafından
334
Balın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bal bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik özelliği taşır, çok güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerle etkili mücadele eder. Mikropların kırılmasını sağlar. Balın yaraların çabuk iyileşmesini sağladığı bilinmektedir. Öksürüğe, uykusuzluğa, astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelir.Vücut içerisinde ve deride meydana gelen enfeksiyonları kolaylıkla ortadan kaldırabilir.

Bal Enerji Verir

Bal çok kısa bir sürede ve etkili bir şekilde enerji düzeyini arttırabilir. Bunun için vücudun ihtiyaç duyduğu doğal şeker, kalori ve enerjiyi bol miktarda içermektedir.Bal kas yorgunluklarını giderir.

Bal kan şekerini düzenler.Bal, tatlı bir besin kaynağıdır ama diyabet hastalarını ciddi anlamda etkilemez. Balın içerdiği fruktoz ve glikoz kombinasyonu nedeniyle kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olabilir. Balları bazı türleri düşük hipoglisemik  sahiptir. İleri derecede diyabet hastası olmayanların günlük bir şeker kaşığı bal tüketmelerinin faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Bal Öksürüğe Faydalıdır

Birçok bilimsel açıklama ile balın çok iyi geldiğini ortaya konmuştur..Bunun yanında bal boğaz enfeksiyonlarını giderir ve öksürüğün şiddetini azaltır. Öksürük sorunu ile daha etkili mücadele etmek için bala birkaç çay kaşığı limon ekleyebilirsiniz.

Bal Yara Kesik ve Çizikleri Hızla İyileştirir

Doğal bal, antiseptik antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özellikler yaraların temizlenmesine ve kesiklerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Bunun dışında bal yaraların ve kesiklerin neden olduğu ağrıları giderebilir veya hafifletir. Bunun için yara ve kesiğin üzerine bir tabaka halinde balı uygulayın ve üzerini bandajla sarın. 24 saatte bir değiştirin. Bu uygulama yaralarda mikropların kırılmasına yardımcı olacak ve yaraları daha hızlı iyileştirecektir.

Bal Uykusuzluğu Giderir

Uyku sorunu olanlar için bal mükemmel bir çözüm olabilir. Bunun için yatmadan önce bir yemek kaşığı yemek faydalı olabilir. Alternatif olarak bir bardak süte bal karıştırılarak içilebilir.

Bal Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bal mineral, vitamin ve aminoasitler içerir. Tüm bu maddeler kiloyu korumaya yardımcı olur ve obeziteyi önler. Sabah aç karna bir bardak suya bir şeker kaşığı bal ve limon karıştırın. Bu uygulama hem kilo vermenize yardımcı olacaktır hem de metobolizmanın daha hızlı ve enerjik bir şekilde güne başlamasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında bu uygulama ayrıca karaciğeri toksitlerden temizler

Bal Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Faydalıdır

Bal, tüm sindirim sistemi için etkili bir antimikrobiyal ajandır. Balın içinde bulunan enzim (glikozoksidaz), gastrit tedavisinde hidrojen peroksit bir miktarda olsa üretebilmektedir.Bal saç sağlığını korur .Yıpranmış kuru görünümlü saçlar için bal harika bir çözüm olabilir. Ayrıca kafa derisinde meydana gelen kaşıntı ve pullanmalardan, kış aylarındaki deri dökülmelerinden kurtarabilir.

Göz Sağlığı İçin Bal

Eski Mısırlılar ve Hintliler, balı göz sağlığı içinde kullanmışlar.Günlük olarak uygulanması durumunda göz sağlığını korur ve görme yeteneğini geliştirir. Göz enfeksiyonları, kızarıklık ve kaşıntıyı giderir. Ayrıca kuru göz sendromu olarak adlandırılan hastalığa iyi gelebilir.