Arı Kolonisinin Aktarımı

Kovanınız hazırsa; artık içine arıları yerleştirmeye sıra gelmiş demektir.Kovansan karakovanlarını ilk kez kullanıyorsanız önceden kurulmuş kovanlarınız olmayacağından başka bir kovandan destek verme ihtimali olmayacaktır.İlk etapta bol miktarda petek kabartılmasına ve yavru bakımına ihtiyacımız olacağından bol miktarda genç arı ile oluşturulmuş kolonilere ihtiyacımız olacaktır.

1. örtü bezinin arkaya gelen çok az bir kısmını açık bırakın, arıları bu boşluğa silkeleyin. Arıları kasnakların üzerine silkelemenize gerek yoktur.

Normalde 1. örtü bezi kovanın tüm boyu kadar olmayıp sadece kek ve besleme kısmını açık bırakacak şekilde olmalıdır. Ayrıca kasnakların içinde zaten petek olmadığından arılar rahatça ön kısıma geçeceklerdir.
Silkeleme işlemi bitince arılar yayılmadan hız bir şekilde kasnakların üstünde bulunan 1. örtü bezini kapatıp, kovan kapağı arasına sıkıştırılacak

2. örtü bezinin örtülmesi işlemini tamamlayın. Bu sayede kapağı kapatırken oluşacak arı ezilmelerinin önüne geçersiniz. Karakovanın iç kısmını tamamen kaplayan ve az dışarı sarkacak şekilde örtülen 2. örtü bezi ile kapak arasında oluşacak boşluktan koku sızmasını ve sıcaklık kayıplarını önleyebilirsiniz. 2. örtü bezi için naylon bir malzeme veya şeker çuvalı tercih edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sentiment_neutral Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Call Now ButtonBizi Hemen Arayın