Apiterapi: Arı zehiri ile hangi hastalıklar tedavi edilir?

tarafından
392
Apiterapi: Arı zehiri ile hangi hastalıklar tedavi edilir?

Arıları biz sadece bal üretir diye biliyoruz lezzetli bal üretmez, aynı zamanda şifacılar olarak da hareket ederler. Günümüzde pek çok hastalık apitherapy yardımıyla tedavi edilmektedir.

Balı severek yiyoruz ama bir çoğumuz arılardan uzak durmaya çalışıyoruz. Arı vücudumuzu soktuğumuzda bir arı, küçük dozlarda vücut üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olan zehiri salgılar. Vücutta kılcal damarlar ve küçük arterler genişler, organlara kan akışı artar. Arı zehri vücuda girdiğinde, hipofiz ve böbreküstü bezlerinin hormonlarının oluşumu artar. Kortizol, kortizon ve diğer hormonların aktif bir anti-enflamatuar etkisi vardır. Apiterapi seansları uykusuzluk ve nevrozdan kurtulmaya, iştahı iyileştirmeye, vücudun bağışıklık güçlerini stabilize etmeye yardımcı olur.

Yine de zehir

Genel olarak arı zehiri karmaşık bir bileşime sahiptir, proteinler, polipeptitler, biyojenik aminler ve diğerleri içerir. Zehir kompozisyonunun, arı yaşına göre değişmesi de ilginçtir.

Bir yandan, arı sokmaları yararlıdır, diğer yandan, hiç zararsız diyemeyiz. Ağrıya ek olarak, alerjik reaksiyona neden olabilirler. İnsanların yaklaşık% 2’si arı zehirine alerjidir. Dozu önemli ise, vaka asfiksiye, iç organlarda hasara vb. neden olabilir. Bu nedenle, bazı hastalıklarda (tüberküloz, diyabet, böbrek, karaciğer, pankreas, arı zehirine karşı aşırı duyarlılık vb.) Apiterapi kontrendikedir. .

Bir arı sürüsü bize doğru uçuyor!

Başlangıçta, arı zehrine karşı alerji var mı? Arı zehiri küçük dozlarda uygulanır ve hastanın durumu izlenir ve kan ve idrar kontrol testleri yapılır. Vücut normal tepki veriyor mu? Tedaviye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda kurs sırasında sigaradan kaçınmak ve alkol aldığınızdan emin olmanız ve aşırı yememeniz gerekir.

Arı zehiri, tüm olağanüstü özellikleri için, yine de zehir ve kendi kendine tedavi burada uygun değildir.Tedaviden önce bir çok hazırlık yapılması gerekiyor.Günümüzde, özel şemalar ve tablolar geliştirilmiş, dozlar seçilmiş, hastalığa ve hasta yaşına göre arı sokma bölgeleri belirlenmiştir. 

Varisli damarlardan Parkinson’a

Peki hangi hastalıklar apiteraya tabidir? Arı zehiri kolesterolü düşürür, ateroskleroz ile yardımcı olur. Bir anti-enflamatuar ajan olarak, arı zehiri, romatoid artrit dahil olmak üzere kas-iskelet sistemi, romatizma ve poliartrit hastalıklarının tedavisinde özellikle etkilidir.

Zaten belirtildiği gibi, arı zehiri kan pıhtılaşmasını azaltır ve viskozitesini azaltır, tromboz eğilimi ile kullanılabilir. Apitherapy bronşiyal astım için idealdir. İdeal olarak, eğer atak sıklığı biliniyorsa, arı zehiri bir süre önce küçük dozlarda uygulanır.

Multipl skleroz, serebral palsi, Parkinson hastalığı – bu tür ciddi tanılar olsa bile, apitoterapiyi denenebilir.